Intymi gimnastika –kviečiame iš arčiau su ja susipažinti.
Elina Kolesnikova yra viena pirmųjų intymios gimnastikos instruktorių Lietuvoje. Nors dubens dugno raumenų stiprinimo pratimai Rytų šalyse atliekami jau tūkstančius metų, tačiau daugelis apie tai nesame girdėję. Elina pasakoja, kad intymi gimnastika moterims gali padėti išspręsti daugybę problemų, pradedant šlapimo nelaikymu, skausmingomis menstruacijomis, baigiant sumažėjusiu libido ir negebėjimu patirti orgazmo.
Elina, kas yra toji intymi gimnastika?
Intymi gimnastika yra treniruočių metodika, apimanti dubens dugno raumenų atsistatymą, pilvo raumenų ir diafragmos valdymą bei dubens srities atpalaidavimą siekiant reabilituoti dubens dugno raumenis ir pagerinti kraujotaką dubens srityje.
Kokių rezultatų galima pasiekti tuo užsiimant?
Vienas greičiausiai pajuntamų rezultatų yra pilvo apačios skausmo ir maudimo, kuris jaučiamas menstruacijų ar lytinių santykių metu, sumažinimas. Raumuo yra tarsi pompa, kuri susitraukia ir atsipalaiduoja, prisotindama audinius krauju, deguonimi ir visais reikalingais mikroelementais. Jei skausmo priežastis yra organų ar audinių hipoksija (deguonies trūkumas), pradėjus praktikuoti intymią gimnastiką, skausmas visai pranyksta arba ženkliai sumažėja.
Pradėjus stiprinti dubens dugno raumenis, atsistato natūrali makšties lubrikacija ir mikroflora, sukuriamas atsparumas grybelinėms infekcijomis, todėl nebevargina vaginitas, kandidozė ir kt. Man pačiai grybelinės makšties infekcijos kartodavosi kas pusmetį, dabar jų nebuvo jau beveik ketveri metai.
Dažnai dėl nėštumo ir gimdymo metu padidėjusios apkrovos dubens dugno raumenims, moterys nelaiko šlapimo. Jis prateka patiriant spaudimą į dubens dugno raumenis – kai čiaudime, šokinėjame, smarkiai juokiamės, keliame didelį svorį. Užsiimant intymia gimnastika, suformuojame įgūdį tinkamu momentu taisyklingai įtraukti dubens dugno raumenis ir šlapimas neprateka.
Užsiėmimuose teigiate, kad intymioji gimnastika lemia ir jaunystės pratęsimą? Kaip?
Moters jaunystė yra tiesiogiai susijusi su reprodukcinės sistemos veikla. Su amžiumi gravitacijos dėsniai veikia ne tik odą – patys imame žemėti kūprindamiesi, vidiniai organai pradeda smukti žemyn. Praktikuojant intymią gimnastiką, vidiniai organai grąžinami į anatomiškai teisingą vietą, dubens dugno raumenys nėra spaudžiami, neužsistovi kraujas, audiniai aprūpinami deguonimi, reprodukcinė sistema veikia sklandžiai ir kiaušidėse gaminama pakankamai moteriškojo hormono estrogeno, kuris laikomas jaunystės hormonu.
Daugelis apie dubens dugno raumenų stiprinimą sužinome nėštumo metu, kai rekomenduojami Kėgelio pratimai. Ar jų nepakanka?
Nuostabu, kad bent apie Kėgelio pratimus daugumai moterų teko girdėti. Bet noriu atkreipti dėmesį, kad intymią gimnastiką sudaro ne tik šie pratimai. Kėgelio pratimų principas yra įtraukiant ir atpalaiduojant stiprinti dubens dugno raumenis, bet vien tik darant juos, pastebimų rezultatų galime ir nesulaukti. Mūsų kūnas yra didelis darnus mechanizmas, todėl stiprinti vieną jo dalį nepakanka. Diafragmos raumuo yra dubens dugno raumenų partneris, jie turi dirbti kartu. Jei po gimdymo stuburas ties juosmeniu išlinksta į priekį (lordozė), diafragma nebėra lygiagrečiai su dubens dugno raumenimis, todėl sutrinka vidaus organų palaikymas. Tokiu atveju Kėgelio pratimų nepakanka, o juos netaisyklingai darant, galime net pakenkti.
Kokie pratimai sudaro intymią gimnastiką?
Kvėpavimo praktikos atpalaiduoja pilvo raumenis, sumažina vidaus organų spaudimą. Laikyseną gerinantys pratimai padeda atverti diafragmą, kuri spaudžiama dėl sėdimo darbo, sunkaus fizinio krūvio, netaisyklingos laikysenos. Taip pat pratimais laviname jautrumą. Dubens dugno raumenų negalime pamatyti, tik pajusti, todėl juos daug sunkiau stiprinti nei bicepsus ar pilvo presą. Mokomės pajusti, kad galėtume taisyklingai atlikti pratimus, įtraukdamos tik dubens dugno raumenis, neįtraukiant pilvo ar sėdmenų. Dar vienas pratimas – vakuuminis savimasažas. Jis stiprina dubens dugno raumenis, pakelia gimdą ir makšties sieneles į taisyklingą anatominį lygmenį, degina visceralinį riebalą bei gerina virškinimą.
Ar intymia gimnastika galima užsiimti savarankiškai, ar reikia specialisto priežiūros?
Užsiimti savarankiškai galima, bet labai rekomenduoju pradėti su instruktoriumi – tai padės sutaupyti laiko ir energijos bei užtikrins, kad sau nepakenksite. Jei nusprendėte sportuoti savarankiškai, svarbu rasti patikimos literatūros, nuotolinių kursų su patikimais specialistais, nes internete gausu klaidingos informacijos.
Aš vedu penkių savaičių kursus pagal „Vagiton“ sistemą. Kursų metu moterys suformuoja esminį įgūdį: teisingai (t.y. izoliuotai) daryti dubens dugno raumenų įtraukimą bei atsipalaidavimą ir jau pastebi pirmuosius rezultatus. Svarbu žinoti, kad dubens dugno raumenis reikia ne tik įtraukti, bet ir atpalaiduoti, atlikti kokybišką tempimą (kaip sporto salėje mankštinant bet kuriuos kitus raumenis), nuimi spazmus ir įtampą. Po kursų reiktų savarankiškai užsiimti intymia gimnastika bent tris mėnesius, kad būtų apčiuopiami rezultatai. Vėliau šiuos pratimus galima laisvai integruoti į kasdienį gyvenimą, praktiškai neskiriant atskiro laiko. Verta paminėti, kad intymi gimnastika ne tik padeda spręsti sveikatos problemas, bet ir gerina seksualinį gyvenimą moteriai ir jos partneriui – stiprūs raumenys lemia geresnį varpos apgaubimą, stipresnį susijaudinimą bei orgazmo kokybę.
Kodėl apie intymiąją gimnastiką žinome tiek mažai? Ar tai nauja sritis?
Ne, tai tūkstančius metų siekiančios praktikos, kurių elementų galima rasti jogoje, tantroje ir kamasutroje. O pratimai, kuriuos visi vadina „Kėgelio pratimais“ taip pat buvo žinomi žmonėms daugybę metų prieš Kėgeliui. Pats gydytojas ginekologas, Arnoldas Kėgelis, 1940-aisiais išrado pirmąjį treniruoklį su grįžtamuoju ryšiu, kuris leido moterims efektyviai stiprinti dubens dugno raumenis, bet ne pačius pratimus. Kitose šalyse, ypač Rytuose, intymi gimnastika yra gana populiari, bet Lietuvoje, būnant sovietų sąjungos dalimi, turėjome laikotarpį, kai seksualumo tema buvo tabu, net nežinojome, kokius lytinius organus turime ir kaip jie atrodo. Pavyzdžiui, moters klitoris buvo galutinai pripažintas, pavaizduotas ir aprašytas tik 2009 m.! Iki tol buvo neaišku, kaip jis sutvertas ir kokia yra jo paskirtis. Šiuo metu Lietuvoje vyksta seksualinės edukacijos protrūkis ir labai džiaugiuosi, kad ir aš prie to prisidedu. Suprantant moters anatomiją ir fiziologiją, galima išvengti daugybės intymios sveikatos problemų, vien stiprinant dubens dugno raumenis ir palaikant jų funkcionalumą. Visi žinome, kad sportas yra sveikata, bet intymi sritis šiek tiek apleista. Moteriai susiduriant su pvz. organų nusileidimu arba stresiniu šapimo nelaikymu po gimdymo – dauguma gydytojų ginekologų rekomenduoja lazerines ar chirurgines procedūras bei vaistus, mažesnė dalis – Kėgelio pratimus, bet kaip juos atlikti reikia pačiam ieškoti informacijos internete. Nors šias problemas, laiku pastebėjus, yra įmanoma išspręsti be chirurginės intervencijos, treniruočių pagalba.
Kaip pati atradote intymią gimnastiką?
Po gimdymo pakinta daugelio moterų išvaizda ir savijauta. Mano libido buvo labai sumažėjęs. Natūralu, kad po gimdymo taip nutinka, nes moters organizmas gamina hormonus, saugančius nuo pastojimo, bet aš visuomet tikėjau, kad ir po gimdymo seksualinis gyvenimas gali klestėti. Ieškodama informacijos internete, atradau nuotolinius intymios gimnastikos kursus. Nusprendžiau pabandyti ir iškart pradėjau jausti naudą: atsirado daug daugiau energijos, pradingo ilgą laiką varginę nugaros skausmai, išsisprendė virškinimo problemos, sustiprėjo kūnas. Vakuuminio savimasažo dėka mano kūnas įgijo tokias formas, kokių neturėjau ir iki gimdymo, o mankštinausi tik 15 min. per dieną. Supratau, kad noriu labiau patyrinėti šią sritį, todėl užsisakiau dar kelerius kursus, paskui prikalbinau kartu sportuoti kelias drauges. Po motinystės atostogų, kurį laiką buvau grįžusi į administracinį darbą, kuomet aiškiai supratau, kad noriu keisti profesinę sritį ir užsiimti veikla, kuri suteiktų man daugiau sveikatos, prasmės ir džiaugsmo. Tad paklausiusi vyro patarimo užsiimti veikla, kuri patinka, nusprendžiau baigti mokymus Tarptautinėje akademijoje ir tapti intymios gimnastikos instruktore. Buvo nedrąsu žengti į naują sritį, bet, kai eini savo keliu, palankios galimybės pačios atsiranda. Kelis mėnesius mokiau moteris iš savo aplinkos, kurios norėjo pagražinti pilvuką, sumažinti menstruacijų skausmus ir kt., o nuo rudens jau pradėjau oficialius kursus visoms norinčioms.
Užsiėmimuose kalbate ir apie moteriškumo paslaptis. Ar tikrai esame kažkuo ypatingos?
Tikiu, kad kiekviena moteris turi begalinį moteriškosios, gyvybinės ir kūrybinės energijos rezervą, kuris slypi dubens srityje. Tereikia jį sužadinti, išjudinti. Intymi gimnastika yra vienas iš būdų, kaip tai padaryti. Kursų metu moterys labai daug atranda apie save. Labai nudžiugina emocija, kai moteris supranta, kad su ja viskas gerai, kad normalu nesusijaudinti ir nepatirti orgazmo per minutę. Mokomės suprasti, kad seksualinė istorija prasideda galvoje, todėl turime išmokti atsipalaiduoti, ir tęsiasi kūnu, todėl turime save pradėti tyrinėti, jausti ir tapti atsakingai už savo pojūčius. Joks vyras taip gerai nepažins tavo kūno, kaip tu gali jį pažinti. Tiesa, kelias į savęs ir savo seksualumo pažinimą nevisuomet yra lengvas. Gilinantis į lytinų organų pojūčius, kartais susiduriama su skausmu (užspaustos emocijos, patirtos traumos, nesėkmingos seksualinės patirtys, neišspręsti santykiai su tėvais ar kt.), todėl gali prireikti ir seksologo ar psichologo pagalbos. Kiekvienas turime savo kelionę ir vieniems ji lengvesnė, o kitiems sunkesnė. Per ryšį su kūnu mes galime daug suprasti ir atrasti, bet kartais tai užtrunka.
Suprantant moters anatomiją ir fiziologiją, galima išvengti daugybės intymios sveikatos problemų, vien stiprinant dubens dugno raumenis ir palaikant jų funkcionalumą.
Daugiau mūsų straipsnių rasite čia – https://noriudar.lt/tinklarastis/